Orucun İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir

İslam’ın şartlarından birisi müminlerin oruç tutmasıdır. İmsak vaktinde başlayarak akşam vakti arasında hiçbir şey yenmemesi ve içilmemesi durumunda ibadetlerin yerine getirilmesidir. Ramazan ayında insanların ibadet yapmaları, Allah’ın tesbih etmeleri, yardımlaşma ve dayanışmanın olduğu dönemlerdendir. Orucu bozacak kötü alışkanlıklardan uzak durarak insanlar güzel alışkanlıklara sahip olur. Oruç insanları olgunlaştırdığı gibi vücudunu dinlendirmektedir.

Oruç insanlara sabrı öğretir, olaylar karşısında hoşgörü ile karşılamayı gösterir. Oruç tutmak manevi olarak huzura buluşmasını sağlamaktadır. Manevi huzuru getirdiği gibi insanın ruhu dinlenir, huzura kavuştuğu gibi gönüller rahmetle dolar. Beden sağlığı olarak kişilerin rahatlaması sağlanır, vücut düzeni dengeye girdiği gibi midesinde rahatlama görülür. Oruç durumunda vücudu kimyasallardan kurtularak temizlenir. Orucun bitmesi ile insanlar huzura ve sağlıklı hayata kavuşmaktadır.

Yardımlaşma ve dayanışmayı hisseder, açlık içinde olan insanları davet ederek paylaşmayı öğrenir. Allah rızası için insanları sofralarına davet ederler. Merhametin ve yardımlaşmanın vakti olduğu da bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.