Orucun Bize Kazandırdıkları

Sağlığımız el verdiği müddetçe Allah’ın bize emrettiklerini yerine getirmeliyiz. Bunlardan biri de oruç tutarak ibadet etmektir. Oruç tutmak Allah rızasını kazanmanın dışında bize sağlık ve sosyal açıdan bir çok şey kazandırır. Oruç tutmanın faydaları sayısızdır. İnsan sağlığının yanı sıra nefsini terbiye ederek daha sağlıklı yaşamamıza imkan tanır.

Allah’ın emrettiği bu görevi yerine getirmek aynı zamanda bizim kendimizi tanımamız, sınırlarımızı ölçmemiz için önemlidir. Hem beden hem ruhen olarak kendimizi çok daha iyi hissederiz. Kötülük ve zorluklardan arınır, kendimiz için rahatlığa ulaşmamız mümkündür.

Oruç tutan insan aç ve yoksul insanların halini anlar. Gün boyunca su içmemek yemek yememek nefsini terbiye eder. İnsan vücudundaki zararlı toksinleri dışarıya atarak rahatlığa kavuşur. Hoşgörülü ve yardımlaşma gibi değerler en yüksek seviyelerde seyreder. İnsan huzur bulur, rahatsızlıklarının önüne geçer. Sıkıntılarının üstesinden gelmekte artık sabırla hareket eder. Allah rızasını kazanır manevi olarak huzura kavuşur. Sorunların üstesinden gelme konusunda kendisini geliştirmiş olur. Kendi sınırlarımızı tanır ve onları zorlarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir