Eden Bulur Atasözünün Anlamı

Büyüklerimiz tarafından söylenen sözler, derin gözlem ve tecrübelere dayalı olarak ortaya çıkmıştır. O zamanlardan günümüze kadar ulaşarak atasözü olarak dilimizde yer edinmiştir. Nasihat edici, ders verici, eğitici sözlerdir. Atasözleri anonim olarak bir çok kişi tarafından söylenmiştir.

Eden bulur, en bilinen atasözlerimizden biridir. Olumsuz anlamda söylenen söz olarak kullanılır.

Kötülük yapan insan er yada geç yaptığı kötülüğün karşısını bulur. Bugün olmazsa bir yıl sonra belki on yıl sonra ama o gün karşılığını aldığında yaptığı kötülük aklına gelir. Kötülükler insanın karşısına çıkmaz değildir.

Kötülük eden, kötülük bulur sözü de aynı anlama çıkmaktadır. İyilik eden insanın ileri de iyilik bulacağı gibidir. Buna benzer bir atasözü de “rüzgar eken fırtına biçer” sözü ile de anlatılmaktadır. Bugün yapılanlar yarın mutlaka karşımıza çıkar. İnsan ne yaparsa kendine yapar. İyilikte kötülükte bir gün mutlaka insanın karşısına çıkacaktır. İyi insanlar sevilir, sayılır, saygı kazanırlar. Yapılanlar karşılıklı olur, bugün karşımıza çıkmıyorsa eğer yarın karşılaşmayacağız anlamına da gelmiyor. İyilik yapalım iyilikler bir gün bizi mutlaka bulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.