Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Öneriler

Oruç ve normal zamanlarda susuz kalmamaya yönelik çeşitli önerileri takip ederek susuzluğu daha az hissedebilirsiniz. Susuzluk sorununu aşmanın bin bir yolu olduğu gibi kendinizi iyi hissetmeniz mümkündür.

Yaz mevsiminde vücudumuz özellikle suya ihtiyaç duyacaktır. Ramazan ayında kendimizi susuz hissetmemek adına neler yapabiliriz?

İftar vaktinin gelmesiyle beraber suya yüklenebiliriz, susuzluğumuzu tam olarak gidermemiş olacaktır. Vücudumuz suyu kullanarak böbreklerden idrar yollarına gönderecektir. Vaktimiz boyunca devamlı su içerek su ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Ertesi gün su problemi yaşamamak adına iftar-sahur arası su almalıyız. Vücudumuz suyu kullanarak ihtiyacını tamamen karşılamış olacaktır.

Kahve çay tüketiminin fazla olması ekstradan su ihtiyacı doğuracaktır. Çay ve kahveyi sevenler azaltmalı tüketimini daha çok sıcak su üzerine yoğunlaştırmalıdır. Soğuk su vücudumuzdan 20 dakika içinde atılırken sıcak su 80 dakika boyunca vücudumuzda kalır. İçeceğimiz sıcak sular vücudumuzda durarak ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Oruçlu olduğumuz zaman su israfını önlemek adına ağır fiziksel aktivitelerden uzak kalmalıyız. Hafif kıyafetler giymek bizi serin tutarak terleyerek su ihtiyacı duymamızı önleyecektir.

Vücudumuz sadece su ile değil meyve, sebze gibi ürünlerden de su almaktadır. Tüketeceğimiz meyve sulu yiyecekler bağırsaklarımıza girerek uzun süre emilim sağlayacaktır. Su ihtiyacımızı yardımcı olacak gıdalar ve sulu yemeklere ağırlık vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.