Ortaçağda Hukuk Kuralları Nelerdir

Ortaçağ da insanlar daha çok toplumun ileri gelenlerin etkisinde yaşam sürdürürdü. Krallıkların hakimiyet kurduğu yönetimlerde ülkede kanunlar kral ve yakınındakiler tarafından çıkarılırdı. Kendi menfaatlerini ön planda tutan önde gelenler hukuk kurallarında yargılanmazlardı. Ülke yönetimlerinde belirli olan hukuk kuralları önde gelenleri korumaya yönelikti. Genellikle halkın yaptıkları yargılanırdı. Kral hiçbir şekilde hukuk kurallarından etkilenmezdi. Kararları sorgulanmaz hukuki olarak yargılanmaya kapalıydı.

Ortaçağ da ortaya koyulan kurallar dini, siyasi, toplumsal düzene göre belirlenirdi. Şeriat ile yönetilen ülkelerde dini kurallar hukuk kuralları sayılırdı. Dinin emrettiklerine göre hukuk kuralları işleme alınarak yönetimde olurdu. Ekonomik ve siyasi anlamda gelişmiş olan ülkelerde hukuk kuralları halka yönelikti. Halkın birbiri arasındaki anlaşmazlıklarında harekete geçerdi.

Dini, siyasi, sosyal, toplumsal kurallar o dönemin kurallarını belirleyici unsurlarıydı. Ortaçağda hukuk kuralları esnetildiği gibi toplum üzerinde etki sahibi olanların elindeydi. Zaman içerisinde hukuk kuralları çok daha etkin kılınarak önde gelenlerle halk bir tutulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.