Örnek İnsanda Bulunması Gereken Özellikler

Günümüz koşullarında nüfusun yoğunlaşması ve çeşitli göçlerle bireylerin birbirinden uzaklaşmaları ile güvenilir örnek insan sayılarında azalma görülmektedir. Oysa güvenilir örnek insan olmak kişiye büyük bir huzur ve onur verir. Güvenirliliğin hazzı ile örnek bi insan olarak yaşamak hiç bir şeyle ölçülemez.

Allah korkusu olan insan güvenirliliğini korur, örnek bir insan olur. Güvenilir insan emanete ihanet etmez, iyi niyetlidir, verdiği sözleri yerine getirir, yerine getiremeyeceği sözleri vermez, yalan söylemez, haksızlık yapmamaya özen gösterir çevresinde de yapılmasına izin vermez, borcuna sadıktır, haram yemez, yardımseverdir.

Komşusu aç iken kendi karnını doyurmaz, dedikodu yapmaz, dedikodu yapılmasına da müsaade etmez, kendisine verilen sır kendisinde kalır, vatanına milletine ihanet etmez, milli birlik ve beraberliğe ön planda tutar, yasa dışı olaylara karışmaz, çocukların cahil kalmamasına kültürlü faziletli insanlar olarak yetiştirirler. Sorumsuz değildirler. Bunların bir kişide olması o kişiyi örnek insan yapar. Aslında bu özelliklere bakıldığında örnek insan olmanın hiçte zor olmadığı görülmekte.

Zor olmayan bu özellikleri herkesin taşıyacağı günleri görmek ise en büyük temennimiz olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir