Olasılığın Günlük Hayattaki Yeri ve Toplum İçin Önemi

Olasılık denildiği zaman hayatımızın her an hayatımızın bir parçası olduğumuzu söyleyebiliriz. Olasılık bir olayın gerçekleşip gerçekleşmeme olayı olmaktadır. Hayatımızda bir şey olay meydana gelecekse olasılık ile kendisini gösterir. Gerçekleşeceğine kesin gözle bakılsa dahi ufakta olsa her zaman bir olasılıkla gerçekleşmeyebilir. Olasılığın hayatımızın her alanında olması sonuçların birbirlerine gelmesini sağlamaktadır.

Günlük olarak düşüncelerimizde bir ihtimal olasılıktan etkileniriz. Örneğin dışarı çıkarak ekmek almaya karar veririz. Fakat hangi fırına gideceğiniz konusunda bir düşünce belirlenir. Geçtiğiniz yollardan fırınlara karar verirken bir olasılık meydana gelir. Yakındaki fırına gitmeyi düşünürken uzaktaki fırına gitmek durumu da bir olasılık olmaktadır.

Oynayacağımız şans oyunlarında düşük bir oranda olasılık vardır. Kazanma ihtimali düşük olmasıyla birlikte satın almadan önce ödülün çıkma oranı hesaplanmaktadır. Gerçekleşme durumu bir olasılık görülür. Maç tahminlerinin yapılmasında doğru sonucu bilmekte olasılıktır.

Hayatta a ile b yi birbirlerinden ayırmak için olasılık kullanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir