Öğretmenler Günü İle İlgili Yazı

Öğretmenler günü bu yıl 24 Kasım Salı gününe denk geliyor. Öğretmenlerimiz için günün anlam ve önemini anlatan yazı yazmak istedik.

Öğretmenler günü 1981 yılından itibaren ülkemizde kutlanır olmuştur. Öğretmenler Günü olarak her yıl 24 Kasım tarihinde öğrencileri öğretmenlerle buluşturan çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ulusumuzun kurucusu ve Başöğretmen unvanının sahibi olan Mustafa Kemal Atatürk’ü de saygı ile anmalıyız. Bayrak yarışını başlattı biz ve bizden sonraki nesillere bayrağın en güzel şekilde aktarılmasını istemiştir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim alanında yaptığı yenilikler ve okuma yazma seferberliği sayesinde alfabemiz gelişmiştir. 24 Kasım 1828 yılında Bakanlar Kurulu tarafından Atatürk’e Milet Mektepleri Başöğretmenliği unvanı verildi.

1981 yılında Bakanlar Kurulu tarafından düzeltme yapılarak “Başöğretmen” unvanı verildi. Atatürk’ün ülkesi için eğitim alanında yaptığı çalışmalar sayesinde kutlamalar ile anılma kararı alındı. Her yıl düzenli olarak kabul edilerek 24 Kasım tarihinde öğretmenler günü adı altında tüm öğretmenlerin günü sayılarak kutlamalar yapılmıştır.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Öğretmenlerin yaptığı çalışmalar, vazifeler ve emekleri içinde barındırır. Öğretmenlere yaptığı hizmetlerden dolayı sonsuz minnettarlık duygusu içinde olduğumuzu sunmak isterim. Öğretmenlerin eserleri yeni nesiller olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir