Öfkeyle Kalkan Zararla Oturur Atasözünün Anlamı

Öfke ile hareket etmenin zararlarını çok öncesinde fark eden atalarımız yüzyıllar öncesinde “öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözünü kullanmışlardır. Atasözünde öfkenin insanlara getireceği hep zarar olduğunu anlatmıştır. Öfkeli haldeyken kızgın, sinirli ve iyi düşünemeyiz o yüzden yapacağımız hareketleri asla tartmayız. Yaptıklarımızdan dolayı sonraki zamanlar çok daha fazla pişman olabiliriz. İnsanın kendisini kaybettiği zamanlardan birisi öfkeli olduğu haldir ve yanlış iş yapar.

Olayların üst üste gelmesi sonucunda öfkesine yenik düşen kişilerin mantıklı kararlar alamadıkları gibi zararın büyümesine neden olur. Yaşanan olaylara karşı oturup mantıklı bir şekilde düşünmemiz gerekmektedir. Doğru çözüm sayesinde sorun aşılabilir zararın neresinden dönersek kardır. Akıllı insan öfkesini kontrol ederek kendisine zarar vermenin de önüne geçer. Pişman olmak yerine düşünmek daha mantıklıdır. Zarardan dönen kişiler öfke kontrolünü başarılı şekilde gerçekleştirir. Çevresine zarar vermekten uzak durarak insanları kıran kişileri sakinleştirir, onlara yaptıklarına karşı kendisini anlatarak yol gösterir.

Dinimizde yer alan bir hadise göre “öfkeli kişi ayaktaysa oturmalı, oturuyorsa eğer uzanmalı” demiştir. Öfkemizin geçmesini en güzel bu şekilde kaldırabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir