Öfkelenen Bir İnsanın Kendisine ve Çevresine Verdiği Zararlar Nelerdir

Öfkeli insanlar kendisine hakim olamadığı sürece aldığı kararlar her zaman hatalı olacaktır. Mantığın dışına çıkarak o an kendisine doğru geleni kabul edecekler. Atalarımızda öfke ile ilgili söylediği sözler ders çıkarıcı nitelikte. Öfke ile kalkan zararla oturur sözünde de anlaşılacağı gibi o an sağlıklı düşünemeyiz. Düşüncelerimiz sadece anlık neye karar verirsek o şekilde gerçekleşecektir. Öfkeli olduğumuz zaman kendimizi mutlaka sakinleştirmeliyiz.

İnsanların cinnet geçirerek yapmak istemedikleri şeyleri yapmasıdır. Sinirlendiğimiz zaman dinimizde de “ayaktaysanız oturun, oturuyorsanız uzanın” sözleri ile öfkeye hakim olmak anlatılmıştır. Bizde bunları bilmeli, öfkemize hakim olmalıyız.

Öfkeli olduğumuz sağlıklı düşünemediğimizden dolayı çevremizdekilerin söylediklerini yanlış anlayabiliriz. O an ne yaptığımızı bilmeden kavga olabilir bunun sonucunda yaralanmalarla karşı karşıya kalırız. Önemli olan sakinleşmek, işin aslını öğrenerek çözüm bulmak. Kulaktan kulağa sözlerle ani hareket edilmemelidir. Mantıklı iş yapmak için daima sabırlı ve düşünceli olmamız gerekiyor. Öfke rüzgar gibidir gelir geçer, bizde dal gibiyiz kırıldık mı bir kere kırılmışızdır.

Öfkeli insanın en büyük zararı kendisinedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir