Çıkarma İşleminin Günlük Hayatımızdaki Yeri ve Önemi

Matematik hayatımızın her alanında varlığını göstermektedir. İşlemlerden birisi ise çıkarma işlemidir. Sayıların ve var olanların birbirlerinden çıkartılarak eksilme durumudur. Alışveriş, ticaret, hesaplama gibi para ödediğimiz alanlarda çıkarma işleminden yararlanırız.

Örneğin manava gittiğimiz zaman aldığımız eşyaların parası 10 lira olmasına rağmen biz 50 lira verdiğimizde çıkarma işlemi kullanılarak 50-10=40 lira sonucunu elde edeceğiz. Alışverişlerimizin yanı sıra kilo verdiğimizde dahi çıkarma işlemi yaparak ne kadar zayıfladığımızı öğreniriz. Çıkarma işlemini yapmasaydık eğer hesaplamalarımız doğru şekilde olmazdı. Farkında olmasak bile laboratuar ortamlarında da kullanılır. Belli bir düzenekte yalnış giden sonuç olması durumunda malzemeler eksilterek tekrar denenir.

İnsanlar hayatlarında farkında olmasa dahi çıkarma işlemlerini devamlı kullanmaktayız. Sahip olduğumuz eşyaların bir kısmını almak istediklerinde bunlardan verdiğimiz zaman stoklarımız azalmaktadır. Meslek gruplarında ve çalışma alanlarında başlıca kullanıldığı yerler;

Ticaret alanlarında
Banka
Muhasebe
Alışveriş
Market

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir