Nutuk’ta Anlatılanlar Hangi Yıllar Arasını Kapsar

Nutuk, Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Başkanı olan Mustafa Kemal Atatürk tarafından 15-20 Ekim 1927 tarihlerinde yerli ve yabancı basının katılıp otuz altı buçuk saat süren konuşmadır. Tarihi metin olarak tarihe geçmiştir. 1919-1927 yılları arasında Atatürk ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini anlatan metindir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu dönemlere ait kaynakları yer almaktadır. Yaşanılan olaylarla ilgili tarihi olaylar nutukta anlatılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadele yıllarında askeri ve siyasi görevlerde bulunmuştur. Askerlikten istifa ettikten sonra lider olarak siyasette görev üstlenmiştir. Milli mücadele ile saltanat kaldırılmıştır. Cumhuriyet ilan edilmiştir. Hilafet kaldırılmıştır. İlkeler benimsenmiş ve yeni inkılaplar yapılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadele dönemlerine ait söylemlerini nutukta toplamıştır. 1919 – 1927 yılları arasında yaşanan olayları anlatmaktadır. Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla Cumhuriyetin ilanını da içine alarak ilerlemeler sağlamıştır. Nutuk tarihi belge niteliğinde olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.