Nükleer Santraller Nasıl Çalışır

Nükleer santrallerin ihtiyacı olan uranyum, toryum ve plütonyum gibi radyoaktif maddelerin kullanılarak parçalanması sonucunda ortaya çıkan enerji kullanılarak elektrik santrallerinde elektrik üretilmektedir.

Nükleer santrallerin kullanımı ile parçacıkların reaksiyona girmesi sonucunda devasal ısı elde edilir. Suyun içinde bulunan nükleer çubukların ısıları suyun buharlaşmasına sebep olarak buhar gücü türbinlerin dönmesi sağlar, jeneratörler sayesinde elektrik enerjisi üretilerek bunlar hatlar üzerinden insanlara dağıtılmaktadır.

Nükleer santraller radyasyonun çok olduğu noktalar olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaşanacak bir felaket patlamalara ve bölgesel olarak yok oluşa sebep olabilir. Çubukların soğutulması için akarsu veya denizden su çekilerek kullanılması gerekmektedir. Soğutma sisteminde arızalanma nedeni ile uranyum çubuklarındaki ısı artışı durdurulamaz ve felakete neden olur.

Çernobil felaketinin sebebi yetersiz soğutma, yanlış kullanımdan dolayı gerçekleşmiştir. Patlama sonucunda 30km alan boşaltılarak koruma altına alındı. Bugün dahi radyasyonun izleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir