Nükleer Santral Nedir

Nükleer santral, günümüzün önemli ve tehlikeli enerji kaynağı olarak radyoaktif maddeleri kullanarak elektrik enerjisi üretilen tesislerdir. Radyoaktif maddelerin kullanımı oldukça tehlikelidir. Nükleer enerji santralinin kullanımı bugün dünyanın %17’lik enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Dünya çapında bulunan 400 civarında santral olmaktadır.

Nükleer santrallerin çalışma prensibi; Reaktör’ün çalıştırılması sonucunda ortaya çıkan ısı suya aktarılır. Suyun ısınması sonucunda buhara dönüşür, jeneratörlerde bulunan türbinlere buhar verilerek değiştirilir. Su buharı, türbinleri hareket ettirerek elektrik enerjisi üretimi sağlamaktadır. Türbinden çıkan buhar tekrar kullanılmak üzere yoğunlaştırarak su haline dönüştürülüp tekrar reaktöre gönderilir. Yoğunlaştırıcı su buharı değişim yaparak çekirdekten çıkan ısının su buharına çevirerek enerji üretimi sağlanır.

Nükleer santralin riskleri?
Her şeyde olduğu gibi nükleerleri kullanarak enerji üretimin çok daha riskleri var. Güvenli bir şekilde üretim yapılması riskleri azaltarak kazaları önlemektedir. Çernobil felaketi ise bir nükleer reaktörden yayılan radyasyonlar olmuştur. Nükleer çekirdekte gerçekleşen füzyonlar takip edilerek bunların incelenmesi gerekmektedir. Güvenlik ve bilgili insanlar sayesinde kazaların önüne geçilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir