Astronotlar Uzayda Neden Koruyucu Elbise Giyerler

Astronotlar uzay yolcuğuna başladığı andan itibaren uzay elbiselerini giyerler. Gerek uzay dışında gerekte uzay mekiğinin içinde bu elbiselerle durmak zorunlulukları vardır. Onlar için güvenli alan uzay mekiklerinin içi olup elbiselerini çıkartabilirler.

Astronotların giydiği elbise birer koruyucu görevi görür. Uzayda oksijen olmadığından dolayı oksijenlerini içinde bulunan tüp sayesinde sağlar. Atmosfer ve uzayın basıncı çok farklı olduğundan dolayı bir insan elbisesiz dışarı çıkamaz. Uzayda elbisesiz kan basıncı durmasına sebep olup, kanın vücuttan dışarı ya da organda birikerek insanı öldürmesidir. Kıyafet oldukça önemli olup uzayın soğuğunu da iç tarafa doğru iletmez. Uzay oldukça soğuk olduğundan dolayı astronotlar için giysi oldukça idealdir. Bir çok madde ve katmanların bir araya gelmesi sonucunda yapılmaktadır.

Kıyafetler sayesinde havanın sıcaklık ve soğukluğuna karşı koruma sağlanır. kıyafetler ile gezegende yürümeye başlar ve kendilerini korurlar. Kat kat giyilen elbise onlar için birer korumadır. Elbiseler NASA üretimi olup her bakımdan astronotların ihtiyaçlarını sağlamaktadır. Gelişmiş ve üstün teknoloji sayesinde yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir