Nüfus Sayımının Amaçları

Bir ülkede yaşayan insanların sayısının öğrenilmesi için nüfus sayımı yapılmaktadır. Nüfusun hareketliliğini takip etmek, okuma-yazma bilen vatandaşlar, hanelerde kaç kişilerin yaşadıklarının tespit edilerek istatistiksel olarak sunulması nüfus sayımı adı verilir.

Nüfus sayımı, en son sayıma göre artış hızı ve oranı saptanarak ülkenin geleceğine yönelik kararların alınmasında etkili olmaktadır. Nüfusun artış ve azalma gösteren bölgelerde planlamalar yapılır. Nüfus sayımına göre işsizlik oranları, insanların yaşamları hakkında bilgi sahibi olunur. Devlet tarafından bölgelere yeni çalışma alanları oluşturur. Genç nüfusun artış gösterdiği yerlere yeni okullar yapılarak öğrencilerin ileride sıkıntı yaşamasının önüne geçilir. Hastaneler ve daha bir çok proje nüfus sayımına göre harekete geçirilmektedir.

Ülkelerin kendi geleceğini ve ekonomisini dinç tutabilmek için nüfus sayımında edinecekleri verilere ihtiyaçları vardır. Nüfus sayımına göre eksiklikler varsa bölgelere göre karşılanırlar. Nüfus sayımı ile beraberinde yenilikler ve düzenlemeler gelir. Hükümet tarafından bütün bilgiler hesaplanarak belli bir hedef doğrultusunda şekillenmesinde etkili olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.