Atatürk’ün Tiyatroya Verdiği Önem Kısaca

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ulu önderimizdir. Sanat hayatında tiyatro önemli yere sahip olmuştur. Güzel sanatların dallarından olan tiyatro için önemli çalışmalar yapmıştır. İstanbul’a ziyarete geldiği zaman tiyatro oyunlarını kaçırmamıştır. Sanatın önemli bir dalı olduğunu yaptığı çalışmalarla göstermiştir. Tiyatro oyunu sona erdiğinde Atatürk, oyuncularla teker teker tebrik etmiştir.

Çankaya köşkünde verdiği zaman İstanbul Devlet Tiyatrosunu davet etmiştir. Onlara övgü dolu sözler dile getirmiştir. Tiyatro oyuncuları övgüye tutan Atatürk toplantıda şu sözleri dile getirmiştir: “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz ancak sanatçı olamazsınız. Hayatlarını bir sanata veren bu çocukları sevelim.”

Atatürk’ün sanatçılara ve tiyatroya önem verdiğini sözünden anlayabiliriz. Bir ulusun yüzünü sanatın göstereceğini ifade etmiştir. Sanat toplumun gelişmesinde, insanların modernleşerek çağdaş medeniyetlere ulaşmak için bir köprü görevi gördüğünü söylemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir