Nüfus Artışının Neden Olduğu Başlıca Sorunlar Nelerdir

Nüfus artışı yaşanan bölgelerde sosyal, ekonomik, siyasi, kültürel sorunlar ortaya çıkar. Bölgenin ihtiyacı olan gıda, temiz su, konut, iş imkanları yetersiz kaldığından dolayı hayat felç olur. İnsanlar gerektiği kadar hizmet alamadıklarından dolayı eksiklikler yaşar. Sağlık ve eğitim alanındaki yetersizlikler bölgenin kalkınmasını engeller. İnsanlar sosyal hayatlarında eksiklikler yaşar. Ekonomik sorunlar toplum içinde git gide artar. İş imkanlarının azalmasından dolayı bölge halkı geçim sıkıntısı yaşar. Nüfus artışı bölgenin kaynaklarından daha çok olması durumunda sıkıntılar baş gösterir.

Nüfus yoğunluğu beraberinde sıkıntılar getirir. Hayat daha da pahalandığı gibi işsizliğin artması insanları suça yöneltir. Bölgede suç oranı arttığı gibi güvenliğinde arttırılması gereklidir. Ulaşım alanında yaşanan sıkıntılardan dolayı trafik kitlenir. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelir. Yaşam kalitesi düşerek yoğun nüfus artışı olan bölgelerden başka bölgelere göç yaşanır.

İşsizlik artması ve iş talebinin yoğun olmasından dolayı insanların yaşam şartları altında çalışmalarına yol açar. İşsizliğin olduğu yerde gelir seviyesi düşerek toplumsal huzur bozulur sorunlar yaşanır. Nüfus artışı bölgenin ihtiyacı olmadığı takdirde çeşitli sorunları beraberinde getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir