Çoçuk Hakları İle İlgili Yazı

Çocuk, bebeklik ve ergenlik çağı arasındaki dönemde olan kişilere çocuk denir. Çocuk hakları dünya üzerinde tüm devletler tarafından kabul edilen anlaşma gereğince eğitim, sağlık, barınma, fiziksel ve psikolojik durumlara karşı koruma hakkı vermektedir. Çocuk hakları evrensel olmasından dolayı dünyanın herhangi bir noktasında dahi geçerlidir.

Dünya üzerinde yaşayan çocukların yaşadıkları savaş, açlık, zor koşulları ortadan kaldırmak amaçlı hazırlanmıştır. Dünya üzerinde tüm ülkeler tarafından kabul edilmiştir.

Çocuk hakları 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanarak tüm dünya çocuklarını kapsamaktadır. Her yıl 20 Kasım günü Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde çocuk hakları sözleşmesi 1990 yılında imzalanarak şartlar kabul edilmiştir.

Sözleşmede yer alan yaşama hakkı, eksiksiz biçimde yaşama, zararlı etkilerden korunma, istismar ve sömüründen korunma hakkı, aile kültür ve sosyal yaşama hakkı vermektedir. Ayrım gözetmeksizin her çocuğun sahip olduğu haklardır.

Çocuk hakları 18 yaşından küçük olanları kapsamaktadır.

Çocukların ağır işlerde çalıştırılması, asker olarak görevlendirilmesi, savaşa zorlanması, çocuk istismarları, çocuklara şiddetler hak ihlalleridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir