Nasrettin Hocanın Hayatı Kısaca Özeti

Fıkraları ile kültürümüzde önemli yere sahip olan Nasreddin Hoca (1208-1284) yılları arasında Anadolu topraklarında yaşamıştır.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesine bağlı Hortu köyünde dünyaya geldi. Babası imam olduğundan genç yaşta hafızlık yapmıştır. Köyden Sivrihisar’a taşınarak burada Farsça ve İslam hukukunu öğrendi. Babasının vefatından sonra köyde imamlık yapmıştır. Uzun bir aradan sonra Akşehir’e yerleşmiş burada hayatını kaybetmiştir.

Nasreddin Hoca, iyi bir eğitim alim olarak tanınmıştır. Mizahı ile herkesi kendisine hayran bırakan yapısı vardır. Kelimeleri çok iyi seçen, çevresindeki insanlara nasihat ve yol gösteren biri olmuştur. Türk kültüründe yer edinmesinin bir sebebi de fıkraları olmuştur. Eşeğe ters binmesiyle bilinen Nasreddin Hoca alim insandır. İnsanlara yardım etmeyi seven hoca, hazırcevap yönüyle de bilinir. Olaylar karşısında verdiği cevaplar ile toplum içinde şaşkınlık yaratır. Mizahi cevapları herkesin diline dolanmış çevre köyler, kasabalar, şehirlerde tanınmıştır.

Nasreddin hoca aile ilişkilerine, dostluğa, komşuluğa, iş hayatına önem veren insandır. Kendine has tarzda olayları çözerek insanlara yol göstermiştir. Türk sözlü edebiyatının açık, sade özellikleri fıkralarında görülmektedir. Her fıkrasının sonunda karşısındakine nasihat verir. Toplumu düşündürmeye sevk eden fıkraları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.