Namaz Dinin Direğidir İle İlgili Yazı

Müslümanlığın beş şartından biri olan Namaz dinin direğidir o nedenle de önemi çok büyüktür. Kılınmaması halinde çok büyük günahtır. İbadetler içinde en faziletli olan Namaz rızkın bereketi, duanın kabulü, kabirde ışık, sıratı süratle geçirici, cennette başa taç, imanın başı, gözün nuru ve Cehennemden azaptan kurtarıcıdır.

Namaz kılmayanın imanla ölmesi çok zayıf bir ihtimaldir. Namaz kılmayanın günahlara meyili daha fazladır. Namaz kılmamanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen şartları ne olursa olsun, şuuru yerindeyse namazını kılması gerekir. Zaten namazını kılamayacak durumlarda olanlar içinde Namazlarını aksatmamaları için gerekli kolaylıklar sağlanmakta.
Bir kişinin namazı; ya uykuda, ya unuttuğu için, ya da kılmasını imkânsız hale getiren fiziki şartlardan dolayı kazaya kalabilir. Daha sonra kaza namazını kılar.

Yolculuğun şartlarına göre Seferi sayılan kişi seferiliği bittiğinde Seferi namazını kılar. Hastalık değişiktir. Ayakta duramayacak durumdaki kişiler oturarak namaz kılabilir. Oturamayan da yatarak ima ile kılar. Cemaatle namaz kılmak erkeklere Sünnet-i hüdadır. Namaz kılmamak, iman zayıflığından ileri gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir