Mozaik Sanatı Nedir

Küçük renkli taşların yan yana yapıştırılması sonucunda oluşan resim sanatına denir. Resimlerin küçük renkli taşlarla bir araya getirilmesi resim sanatına renk katmaktadır. Kullanılan parçalar cam, renkli taşlar, kiremit gibi malzemelerden oluşur. Mozaik sanatında sanatı icra etmek için özel taşlar bulunmaktadır. Profesyonel olarak sanatın yerine getirilmesi bu taşlardan yararlanılarak yapılabilir. Tarihte Romalılar döneminde mozaik sanatının ortaya çıktığı bilinmektedir.

Yüksek sıcaklıkta pişirilen taşlar silisyum sır tabakasına sürülmesi ile yapılmaktadır. Renkli taşlar resim çizermiş gibi yapılmaktadır. Yan yana dizilerek yapıştırılması sonucunda mozaik sanatı yapılır. İki farklı biçimde mozaik sanatı yerine getirilebilir. Mozaik sanatının meydana getirilmesi oldukça zahmetli, sabır isteyen ve emek getiren olaylardandır. Usulüne göre sanat yerine getirilir.

Diğer yöntem ise mozaik taşlarının karton üzerine dizilerek oluşturulmasıdır. Blok halinde bir araya getirilip yapılan yapıştırma işlemi olmaktadır. Karton yapıştırılmış mozaik üzerinden çıkartılarak yapılarda kullanılır. Bunlar daha çok hazır ve ihtiyaç gerektiren yapılarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir