Güneşin İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir

Güneş tüm canlılar için oldukça faydalı ışın kaynağıdır. Güneşin insan vücuduna temas etmesi ile tedavi edici etkisi sayesinde insanları iyileştirmektedir. En başta insanların ihtiyacı olan D vitamini depolanmasına yardımcı olur. Çocuklarda kemik gelişimi önemli olmasından D vitamini ihtiyacını sağlıklı şekilde karşılar. Günlük 10-20 dakika güneşte kalmak günlük ihtiyacımızı karşılar.

İnsan vücudunun üretemediği vitaminlerden birisi D vitaminidir. Bunları dışarıdan güneşten alması gerekmektedir. Güzel ve sağlıklı cilde sahip olmak içinde güneşten yararlanılması gerekir. Gelecek bir yaşamın sürdürülebilmesi için güneşten her anlamda faydalanmalıyız.

Ozon tabakasının zarar görmesi ile günümüzde güneşten faydalanmak beraberinde zararları getiriyor. Zararlı olan ultraviyole ışınlarının yeryüzüne ulaşarak cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Radyasyon miktarı artan güneş ışınları ciltte güneş lekeleri, cilt hastalıkları, cilt kanserine neden olabilir. Cildin erken yaşlanmasına ve kırışmasına neden olur. Deri kanserine neden olarak kırmızı benler ve lekeler görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir