Milimetre İle Ölçülen Uzunluklar

Milimetre uzunluk ölçü birimlerinden olan metrenin 1000 kere küçültülmüş halidir. Hassas ve ufak boyutlarda ölçümler yapılacağı zaman milimetre kullanılır. Ölçüler küçük parçalar veya cisimlerin hesaplanarak yapılmasında ihtiyaç duyuluyor. Sembol olarak kullanım alanlarında kısaltılmış şekilde “mm” olarak gösterilmektedir.

Bir çok üretimde ve mesleklerde milimetre hesabı yapılarak ölçümler hazırlanır. Bir marangozun birbirlerine eşleştireceği parçalar için milimetre hesabı yapması gerekmektedir. Fazlalık veya azlık olmasından dolayı geniş gelebilir yada dar geldiğinden dolayı parça yerine oturmaz. Hassas hesaplamalar ihtiyaç doğrultusunda yapılarak şaşırmaması gerekmektedir.

Milimetre bir çok meslekte kullanıldığı gibi en çok etkisi teknolojik ürünlerde görebiliyoruz. Örneğin şuan kullandığımız laptop bilgisayarının parçaları küçük olduğundan dolayı hepsi birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Boyları eşit olup milimetre şekilde yuvalarına oturmalıdır. Ufak bir büyüklük bile diğer parçaların tam oturmasını önlemektedir. Aldığınız boş cd’ler dahi birbirleri ile eşit olduğunu görürsünüz. Kusursuz şekilde milimetre hesabı şaşmaz çünkü okuyucular buna göre uyumludur. Büyük olduğu durumda cd rom yerine oturmayacağından dolayı sorun yaşanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir