Mikroskobik Canlıların Faydaları Nelerdir

Mikroskobik canlılar hayatımızın her alanında kendisini gösterir. Yararlı ve zararlı olarak ikiye ayrılırlar. İnsanların yaşamına ve vücutlarına olan faydalarını inceleyeceğiz.

Yararlı bakterilerden yararlanılarak yoğurt, süt, peynir, yağ yapılır. Bunların elde edilmesi için gerekli görülmektedir. Hamurun mayalanması, üzümden sirke elde edilmesi, salatanın ekşiyerek turşu elde edilmesidir. Doğada bulunan bitki, hayvan atıklarının çürümesine yardımcı olur. Adeta doğada temizlik görevi üstlenerek görevini yerine getirir. Bakteriler besinlerde küflenerek çürümesine neden olur.

Mikroskobik canılar açıkta duran sebze ve meyveleri kaplayarak yenmeyecek hale getirir. Mikropların üreme hızlı oldukça yüksektir. Gözle görülmediğinden dolayı geniş alanı kapladıkları zaman fark edilirler. İnsanların bağırsaklarında da bulunarak B ve K vitaminlerin oluşumunu sağlar.

Zararlı olan bakteriler üst solunum yolları ve bağırsaklarda çeşitli hastalıklara neden olur. Genellikle kızamık, çocuk felci, kolera, grip, uçuk, Hepatit B, AİDS, verem gibi hastalıklarla kendisini gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir