Mevlana Hayatı Kısaca Özet

Mevlana Celâleddin-i Rûmî hazretleri, yaşamı boyunca hoşgörü ve başarılı yaymak için çabalamıştır. Gösterdiği hoşgörünün haddi hesabı olmaması peşinden milyonlarca insanı götürmüştür. Din ve alim insan olarak örnek olmuştur.

Afganistan’ın Belh şehrinde 1207 yılında doğdu. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat’ın daveti üzerine Konya’ya yerleşmiştir. Hayatında önemli yere sahip olan Şemsi Tebrizi’den aldığı tasavvuf dersleri ile olgunluğa ulaşmıştır. Kendisi için dönüm noktası olmuştur. Mesnevi ve Fihi Ma Fih adlı eserleri kaleme almıştır. Tasavvuf geleneğinin önemli ismi olarak çevresindekilere ders vermiştir. Tasavvuf Pirlerinden biri olarak felsefi düşüncesi ve ahlakını herkes örnek almıştır. Öğrencisi olmak isteyenler uzak ülkelerden yanına gelmiştir. Aldıkları tasavvuf dersleri ile alim insanlar yetişmiştir.

Mevlana Hazretleri 17 Aralık 1273 tarihinde vefat etmiştir. Kabri Konya şehrinin Mevlana dergahı ile külliyesi içinde bulunmaktadır. Günümüzde müze olarak herkese açıktır.

Mevlananın yedi öğüdü

– Cömertlik ve yardım etme konusunda akarsu gibi ol
– Şefkat ve merhamette güneş gibi ol
– Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol
– Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol
– Tevazu ve alçakgönüllükte toprak gibi ol
– Hoşgörülülükte deniz gibi ol
– Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol

One comment

  1. güzel bir site

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir