Mehmet Ali Kağıtçı Kısaca Hayatı ve Türk Sanayisine Katkıları

Mehmet Ali Kağıtçı, 1899 yılında dünyaya geldi. Türk kimyacı olarak çalışmaları ile ülkesine önemli hizmetlerde bulunmuştur. İstanbul Üniversitesi Fen fakültesi Kimya Bölümünden mezun oldu. Araştırma yapmak üzere Avrupa’ya gönderildi. Almanya ve Fransa’da bir çok fabrikada çalıştı.

1927’de ülkesine geri döndü. Ulusal kağıt üretimine yönelik çalışmalarını 1935’te tamamladı. İzmit’e Sümerbank kağıt ve karton fabrikası işletmeye açıldı. Aynı yıl ikinci kağıt fabrikası açıldı. 1941 yılında kuruluşun müdürlüğüne getirildi. Emekliye ayrıldı ve 1964 yılında Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün müdürlüğünü yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında çalışmaları ile ödül aldı.

Ülkemizde sanayi alanında ilk kağıt fabrikasının kurulmasına öncülük etmiştir. Kimyager, kağıt mühendisi olarak çalışmalarını devam ettirdi. Sonraki yıllarda kağıt fabrikaların ülke genelinde yayılması için çalışmalarına devam etmiştir. Bildiklerini gelecek nesillere aktarmak için İTÜ’de öğretim görevlisi olmuştur. Selüloz ve kağıtçılık üzerine araştırmalar yaparak dünyanın çeşitli yerlerinde ödüller almıştır.

1 Ekim 1982 yılında İstanbul’da vefat etmiştir.

Sanayi alanında ülkemizde kağıt fabrikalarının kurulmasını sağladı. Yıllar sonra selüloz ve kağıtçılığı geliştirmek için çalışmalar yapmıştır. Kimyager olarak üniversite de eğitim vermiştir. Kağıt sanayisi alanında bir çok öğrenci yetiştirmiştir. Ülkemiz ilk defa kağıtla tanıştığı gibi ülke genelinde yayılmasında öncülük etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.