Meddah Nedir Meddahlığın Özellikleri Nelerdir

Meddah, kişileri öven, taklit yapan, öyküler anlatıp insanları eğlendiren sanatçılardır. Sahne’de kendi zekası doğrultusunda dilinin kıvraklığıyla birlikte iini yapar. Tek kişilik tiyatro gibi olup eğlence üzerine çalışmalar ve söyleşiler yapmaktadır. İzleyicilere eğlenceli zaman geçirtip, çeşitli öyküler anlatır. Taklidini yaparak insanların şeklini ve düşüncelerini ön plana çıkartmaktadır. Meddah oyunları perde, sahne, elbise, dekor parçaları sayesinde meydana gelir. Öyküleme anlatımları sayesinde insanlara fikir ve düşünce aktarılır.

Meddah oyunları hayvanların, doğanın ve nesnelerin taklidinin yapılması ile anlatılır.

Oyun sırasında elinde sopa ve mendil bulunur. Oyun başlarken mendili boynuna sarar, elindeki sopa ile oyun başlayacağı zaman kapıya vurarak bildirir. Oyun sırasında sopasını saz, süpürge, sopa ve tüfek yerine koyarak benzetmeler yapar.

Öykü anlatımında bilgi verir, aktarır ve öykülemeye devam eder. Oyunları sergileyerek izleyicilerin memnuniyetini sağlar. Güldürmek, eğlendirmek, düşündürmek gibi çeşitli etkileri ortaya çıkartır. Düşünceleri doğrultusunda bunları sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir