Maden Kazalarındaki Ölümlerin Sebepleri Nelerdir

Günümüze yaşanılan maden kazalarının sıklığı gözden kaçmıyor. Her geçen gün madenlerde yüzlerce kişi yaşadığı kazalardan dolayı hayatını kaybediyor. Aldıkları maaş evlerini geçindirmekten başka işlerini görmese dahi karın tokluğuna yaşamlarını sürdürüyorlar. Hayatımızda en büyük yaralardan birisi Soma faciası oldu. 301 işçi gerekli olan önlemler alınmadığından dolayı bugün aramıza olmamaktadır.

Maden kazalarındaki ölümlerin sebepleri
Yetersiz havalandırma sistemi: Yangınların çıkması sonucunda karbondioksit oranının artması kişilerin nefes alıp vermesini zorlaştırarak boğularak ölmesine sebep olmaktadır. İhtiyaçları olan oksijenleri karşılamak adına yetersiz bir şekilde havalandırma yapılması.

Teçhizat yetersizliği: Kullanılan teçhizatların yetersiz olması ve son kullanma tarihlerinin geçmesine bağlı kaynaklıdır. Oksijen maskelerinin çalışmaması veya yetersiz kalması hastalıklara sebep olmaktadır.

Yaşam odaları: Her madende bulunması gereken odalardır. İçlerinde çalışanlara yetecek kadar yiyecek, su, oksijen gibi teçhizatların bulunması yıkıntıdan dahi etkilenmeyerek kişilerin yaşamalarını sağlamaktadır. Eksikliğinde madencilerin ölmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir