Madde Döngüleri Nelerdir Kısaca

Tabiatın belli bir düzene sahip olması madde döngüsünde de görülmektedir. Örneğin doğada bir maddenin tekrar yerine gelmesi için döngüye ihtiyaç duyar. Madde döngüsü maddelerin tekrar yerine getirilmesinde etkilidir. Doğanın ekolojisinde önemli olan bu maddeler çeşitli yollarla kullandıktan sonra tekrar eski haline dönmektedir. Maddenin ekosistemin içinde dolaşımına madde döngüsü denir.

Karbon ve Oksijen Döngüsü
Kömür, odun, yakıt gibi maddelerin yanması karbondioksit oluşturur. Oksijen canlılar için temel ihtiyaçlarından olması bitkilerin fotosentez yapmasıyla birlikte oksijene dönüştürülür.

Su Döngüsü
Atmosferde meydana gelen hareketlenme sonucunda su buhar olur, doğaya karışır, çeşitli yollarla taşınır. Atmosferde yoğunluk olmasıyla beraber yağmur, kar ve dolu şeklinde tekrardan yeryüzüne inmektedir.

Karbon Döngüsü
Canlı yapısının en önemli ihtiyaçlarından biri karbondur. Canlıların yapısına giren karbonlar solunum sonucuyla tekrar karbondioksit olarak atmosfere geri döner. Bitkisel ve hayvansal atıklarda yer altında kalmasıyla oluşan kömür, odun, doğalgaz, petrol gibi maddelerin yanmasıyla karbondioksit oluşmaktadır.

Azot Döngüsü
Canlıların yaşaması, büyüme ve gelişme gösterebilmesi için azota ihtiyaç duymaktadır. Azot doğrudan kullanılamaz yalnız bitkiler topraktan alır, hayvanlarda bitkileri yiyerek vücutlarına almaktadır. Doğada yıldırım, şimşek gibi olayların yaşanması azotun tekrardan toprağa dönmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.