Kütüphane Haftası İle İlgili Kompozisyon

Kütüphaneler bir milletin eğitimindeki en temel yere sahiptir. Tüm insanlara açık olan bilginin kaynağı araştırma, çalışmalar ve bilimsel sonuçlarda önem taşımaktadır. Elde edilen bilgiler kütüphanelerde sunulur. Okullarda ve şehirlerde olan bu kütüphaneler her türlü bilginin insanlara sunulduğunun göstergesi olur.

Sahip olduğumuz kitaplar ufkumuzu genişleterek bilgimizin artmasını sağlayandır. Eskiçağlardan günümüze kadar ulaşan çalışmalar yeni nesil için temel kaynakları olacaktır. Çeşitli bilimsel çalışmalar üzerinden devam ederek bilgiyi daha üst noktalara taşır olacaktır. eldeki bilgilere göre tarihimizde ilk kütüphane Asurlular döneminde kurulmuştur. Osmanlı döneminde genişletilerek kitaba ve kütüphanelere önem verildi. Alim insanlar yetiştirilerek bilime ve insanlığa katkıları devam etmiştir. Belli başlı büyük kütüphaneler öğrencilerin yetiştirilmesinde rol oynadı.

Her yıl Mart ayının son pazartesi günü kütüphane haftası olarak kararlaştırılmıştır. İnsanlara kütüphanelerin en önemli bilgi kaynaklarından olduğu ve geleceğimiz için gerekliliği anlatılır oldu. Kütüphaneler cahillikten kurtararak eğitimli ve bilgi sahibi toplum olmamızda en büyük yardımcımız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir