Kurtuluş Savaşı Dönemi Kongreleri Nelerdir

Kurtuluş Savaşı döneminde yapılan kongre ve genelgeler ulusun geleceğini belirleyecekti. Kongreler verilen mücadelenin en büyük simgeleri olmuştur. Alınan her karar ülkenin geleceğin ilgilendirmekteydi.

Havza Genelgesi: 28-29 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ait Havza bölgesinde yapıldı. Havza genelgesi işgallere karşı Türk milletinin sessiz kalmaması ve mücadele etmesi gerektiğini anlatan çağrı olmuştur.

Amasya Genelgesi: 22 Haziran 1919 tarihinde Amasya’da yapıldı. Kurtuluş Savaşının hangi amaçlar doğrultusunda ve yönteminin belirlenmesi için yapılan genelgedir.

Erzurum Kongresi: 23 Temmuz – 7 Ağustos 1919 tarihinde yapılan Erzurum kongresi Anadolu’da milli mücadeleye yönelik yapılan ikinci kongre olmuştur. Milli sınırların çizilmesi ve milli devletten ilk kez bahsedilmiştir.

Balıkesir Kongresi: 28 Haziran – 12 Temmuz 1919’da Kurtuluş Savaş döneminde mücadele etmek için asker toplanan kongredir.

Ataşehir Kongresi: 16-25 Ağustos 1919 tarihlerinde yapılan kongredir. Yunanlılara karşı mücadele, Kurtuluş Savaşının bağımsızlık kazanana kadar devam edeceğini anlatan kongre olmuştur.

Sivas Kongresi: 4-11 Eylül 1919 tarihinde yapıldı. Erzurum kongresinde alınan kararların kabul edildiğini, manda ve himaye fikirlerini reddedildiği, yararlı cemiyetlerin tek çatı altında toplanması gerektiğini vurgulayan kongredir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.