Kültür ve Sanat İlişkisi

Sanat ve kültür birbirlerini tamamlayan unsurdur. Kültür, toplumun ortak değerlerinin bir araya gelmesiyle oluşur. Bunlar sanat, tasarım, duygu ve düşüncelerden oluşur. Öne sürülen özgün çalışmalar sanatsal faaliyetler olarak ortaya sürülür. Bir sanatçı ortaya koyacağı eserler, özgür şekilde kendi duygu ve düşünceleri aktararak yapmaktadırlar.

Bir ülkede sanatın gelişmesi insanların bakış açılarını değiştirir. Sanat eserleri içinde duyguları, düşünceleri, özgünlüğü taşımaktadır. Sanatın gelişmesinde o toplum tarafından yapılan çalışmalardan birisidir demektir. Sanatın toplumun en büyük değeri olan kültürü oluşturduğunu bilmeliyiz. Sanat olduğu sürece değerlerimiz yok olmaz bir arada kalır.

Kültür ve sanat bağları asla kopmaz, birbirlerine sıkıca bağlıdır. Toplumlar kültürel değerlerine bağlı olduğu gibi kültürü oluşturan sanata bağlı kalmaktadır. Kültürün tanıtılması, tüm dünya tarafından bilinerek benimsenmesi için sanata ihtiyaç görülür. Sanat ve kültür birbirlerinden ayrılmaz ikili olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir