Kötü Alışkanlıklar Hakkında Bilgi

Kötü alışkanlıklar sadece bağımlılık değil sahip olduğumuz huyları da kapsar. Doğru arkadaşlık seçimleri bizi kötü alışkanlıklardan koruyacaktır. Çevremizdeki bulunanların sahip olduğu kötü alışkanlıklar zaman içinde bizimde alışkanlığımız olabilir. Kötü alışkanlıklar şöyle gösterilir;

Sigara: Tütün mamullerinden olup genellikle kanser hastalığına sebep olmasıyla bilinir. Bağımlıların 20-30 yıl boyunca kullanmaları sonucunda ortaya çıkar. Bir çok zararlı kimyasal madde içermektedir. Kendinize ve çevrenizdekilere zarar verirsiniz.

Alkol: Kimyasal maddelerin sıvı ile karışımı sonucunda vücuda alınır. İnsanların kontrollerini kaybetmelerine sebep olur.

Uyuşturucu: Madde bağımlılığı olarak bilinip kullanım yaşı lise öğrencilerine kadar inmiş durumdadır. Bağımlılığı yüzünden hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bağımlılık ilerledikçe kendinizi hep yoksun hissederek ihtiyaç duyacaksınız. İlaç ve sıvı şekilde bulunup en kötülerindendir.

Kumar: Ay boyunca çalışıp kazandığınız paranın bir günde kaybolmasına sebeptir. Ailenizin rızkını kumara vererek aile içinde huzursuzluk ve kavgalara sebep olabilirsiniz. Kazandığınız paralar helal olmayarak çocuğunuzun boğazından geçmemesi gerekir.

Pasif İçicilik: Sigara içen kişilerin yanında bulunmamız sonucunda olur. Onların içtikleri sigaradan çıkan dumanları soluduğumuz takdirde onlar kadar zarar görmekteyiz. Duman zararlı olup temiz hava sahalarında bulunmamız gerekir.

Argo: Kötü sözler hayatımıza girmesi ile çevremizdeki kişilerden uzaklaşmamıza neden olur. İnsanlar bizim seviyemizi çok düşük görerek arkadaşlık dahi etmek istemezler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir