Kentsel Nüfus Nedir Kısaca

İnsanlar bazı şartlara bağlı olarak coğrafi alanlarda yaşamlarını sürdürürler. İnsanların yerleşim yeri seçerken tercih etmelerinde iklim, yeryüzü şekilleri, bitki örtüsü, ekonomik faaliyetler etki etmekte. Tercih edilen bölgelere göre yer tercih edilir. Şehir ve köy nüfusunda etki yaratarak dağılımı etkilemekte.

Kentsel nüfus, şehirde yaşayan insanlar tarafından oluşturulur. Kentsel nüfus olarak şehir niteliği taşıyan yerde insanların yaşamasıdır. Coğrafi olarak kapsadığı alanı gösterir. Kentsel nüfus az ya da çok fark etmeksizin merkezi bölgelerdir. İstanbul’da yaşayan kentsel nüfus kadar kırsal nüfusta bulunur. Birbirine göre değişiklik gösterir. Nüfusun kentsel alana yoğunlaşmasının başında eğitim, sağlık, ulaşım, ticari faktörler gelir. İnsanlar yaşamlarını sürdürürken temel ihtiyaçlarını belirleyerek devam ettirir. Şehir imkanları köy imkanlarından daha fazla olmasıyla sık sık göçle yaşanır. İnsanlar yaşamlarını kentsel alanlarda devam ettir.

Yaşadığı bölgenin sağladığı imkanlarda yararlanan insanlar ekonomik olarak güce ulaşırlar. Kırsal alanlarda bu imkanlar daha az olurken kentsel alanlarda daha yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir