Kedilerin Özellikleri

Kediler insan dostu canlılar olmaktadır. Evcil oldukları gibi doğada kendi başlarına hayatta kalabilirler. Uysal ve masumiyetin simgesi olarak görülen canlılardır. Saldırgan olmadıkları gibi çevrelerine zarar vermezler.

Kedilerin Özellikleri

Kediler başlarının geçtiği her yerden geçebilirler.

Kedilerin göz renkleri birbirlerinden farklıdır. İki gözün renklerinin dahi farklı olanları vardır. Ankara kedisi bir gözü maviyken diğeri yeşilimsi olabilmektedir. Kuvvetli ışık karşısında gözlerin büzüldüğü görür. Göz bebekleri ince çizgi halini almaktadır.

Kedilerin ön ayaklarında beş, arka ayaklarında dört parmakları vardır. Uçları kıvrık şekilde tırnakları bulunur. Vücutlarındaki kaslar sayesinde tırnaklarını dışarı çıkartırlar. Tırnakları içte olduğu zaman gürültü yapmadan hareket ederler.

Kedilerin ağızlarında 30 diş bulunur. Öndeki dişler ufak kesici dişlerdir. Azı dişleri daha büyük ve gelişmişlerdir. Kesici dişlerinin yanında köpek dişleri vardır bunu avlarını yakalayabilmek için kullanırlar.

Mırıldamak kedilerin en özel özelliklerindendir. Kedilerde iki çeşit ses teli vardır bunlar asıl ve miyavlamak için kullandıklarıdır.

Kediler dönüşlerine göre 185 derecelik açıyla etrafına bakabilirler.

Yavru kedi sağlıklı gelişimini tamamlayabilmesi için en az 3 ay annesi ile birlikte yaşaması gerekmektedir.

Kediler iyi bir duyuculardır, çevrelerindeki seslere oldukça duyarlılardır.

Kediler yüksek bir noktadna düştüklerinde dört ayak üstüne düşerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir