İstanbul’da Nüfus Yoğunluğu Neden Fazladır

Ülkemizde nüfus dağılımı illere göre değişiklik göstermektedir. Eşit şekilde dağılmamış bazı illerin nüfusu oldukça fazla olurken, bazı illerin nüfusları da oldukça seyrektir. Nüfusun yoğunlaştığı alanlar daha elverişli, yaşama uygun yerlerdir. Sanayinin ticaretin geliştiği yerlerde iş imkanları fazla olduğu gibi insanların yaşam olanaklarını daha iyi noktalara taşımaktadır. Denize kıyı olması da ticareti etkileyerek gelişmelerindeki en büyük yardımcısı olur.

İstanbul, coğrafi olarak önemli konuma sahiptir. Sanayileşme, ticaret, iş imkanları, üretim, deniz ticareti bakımından oldukça gelişmiştir. Nüfusu ortalama 14 milyona ulaşan şehirde insanlar yaşamlarını devam ettirmektedir. Başta Marmara bölgesi gelmektedir. Kırsal alanlardan yapılan göçler daha çok şehir merkezlerine olur.

Sanayi alanında gelişmiş olan bölgemiz insanlar için daha cezbedici gelmektedir. Yeni yaşamların kurulması, iş imkanlarına sahip olunması bakımından cazip gelmektedir. Sanayi, turizm alanında gelişmişliği kalkınmasındaki en önemli rolüdür. Gebze bölgesinde organize sanayisinin olması yüzbinlerce kişiye iş imkanı tanımaktadır. Kişilerin yaşamlarını devam ettirmek için gelir sağlamaları bu noktalardaki iş alanlarıyla elde edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.