Karşıya Geçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Şehirleşmenin olması bilinçsiz sürücülerin kurallara uyumamasından dolayı karşıdan karşıya geçerken mutlaka bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Karşıdan karşıya geçerken çok dikkatli olunmalı.

Bir yerden, karşıdan karşıya geçeceğimiz zaman en başta alt ve üst geçitler, trafik ışıkların olduğu noktalar, yaya geçitlerini bulduğumuz yerden geçmeliyiz.

Yollardaki geçit noktalarını kullanmak olası kazaları engeller. Geçit yerleri yoksa en yakında bulunan noktadan dikkatlice geçiş yapmalıyız. Dikkatimizi dağıtmadan bütünüyle yola odaklanarak olası kazalarında önüne geçilmiş olur.

Alt ve üst geçitlerin olduğu yerlerde muhakkak geçit yolları kullanılmalı, kullanmayan kişileri uyararak onlara iyilik yapmış oluruz. Hareket halindeki bir aracın önünden ve arkasından geçilmemeli. Sürücünün farkına varmaması kazalara sebep olabilir.

Yolda görevli polis memuru varsa karşıya geçmek için polis memurunun talimatlarına uyarak hareket etmeliyiz.

Karşıdan karşıya geçerken mutlaka sağımıza solumuza ve tekrardan sağımıza bakarak geçiş yapmalıyız.

Yolda araç yoksa eğer geçiş için güvenlidir, araç uzaktan geliyorsa ne kadar hızlı geldiğini bilemeyiz ve aracın yaklaştığını görerek kitlenerek olduğumuz yerde kalabiliriz.

Sürücüler ile göz teması kurarak geçiş yapacağımızı göstermeliyiz, acele etmemeli yavaş bir şekilde hareket edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir