Osmanlı Beyliğinin Bağımsız Hareket Etmesinin Gerekçesi Nedir

Osmanlı Devletinin tarihinin derinliklerinde Osmanlı beyliği olarak ortaya çıkmıştır. Kısa sürede beylik döneminden devlet dönemine geçiş yapmıştır. Osmanlı beyliğinin diğer beyliklerden bağımsız hareket etmesinin sebebini sizlerle paylaşacağız.

Selçuklu Devletinin sevdiği, yakın olduğu ve koruma altına aldığı beylik olan Osmanlı Beyliği, Selçuklu Devletinin yıkılmasının ardından Anadolu’daki siyasi birliğin içinde yükselişe geçti. Zaman zarfı içinde yükselişe geçerek Osmanlı Beyliği bağımsızlığını elde etmiştir. Diğer beylikleri kendi çatısı altında toplayarak gelişmesindeki en büyük ilerlemeyi elde etmiştir.

Osmanlı Beyliği, Osman Bey tarafından bağımsızlığının ilanının ardından 1299 senesinde Bizans İmparatorluğu üzerindeki baskıyı arttırarak harekete geçmiştir. Bursa gibi önemli yerlerin fethedilmesi ile her geçen gün daha güçlenmiştir. 1302 senesinde Bizans İmparatorluğu ile Koyunhisar savaşında karşılaşmıştır. Göstermiş olduğu zafer karşısında bir çok beyliği hakimiyeti altına almıştır. Koyunhisar Savaşında büyük bir başarı elde etmektedir, Moğol baskısından kaçarak gelen Türkmenler Osmanlığı beyliği altında toplanmıştır. Osman Bey’in aldığı destek güçlenmesine ileriki dönemlerde devlet konumuna gelmesine yardım etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.