Karamanoğlu Mehmet Bey Kimdir Türkçe İçin Neler Yapmıştır

Karamanoğlu Mehmet Bey, Türkçeye yaptığı katkılar ile bilinmektedir. Karamanoğullarının üçüncü hükümdarı olarak tarihte hüküm sürmüştür. Hükümdarlık süresi boyunca Türkçe ile ilgili ilgilenerek önemli katkılarda bulunmasıyla bugünkü dilimizin gelişmesini sağlamıştır. Türkçeye önem veren devlet adamı olup diline sahip çıkılması gerektiğini söylemiştir. Devletin bütünlüğünün dilinin korunmasıdır.

Türk diline verdiği önemi gösteren fermanı yayınlamıştır. Anadolu’da Türkçe dilinin değer kazanmasını hedeflemiştir. Ferman 1277 yılında ve içeriği şöyle: “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçeden başka dilde söz söylemesin.” Diyerek tamamlamıştır. Devlet bütünlüğünde Türkçenin konuşulması gerektiğini söylemiştir. Başka diller yasaklanarak Türkçenin bozulması önlenmiştir. Türkçeye verdiği değeri tutumu ile gösterdi.

Karamanoğlu Mehmet Bey için “Bir milletin birlik beraberlik içersinde yaşaması için aynı dili kullanmaları gerekmektedir.” düşüncesine bağlı kalmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir