Karadeniz Bölgesinde Evler Neden Ahşaptır Ağaçtan Yapılır

Coğrafi özellikler insanların yaşamlarını her zaman etkilemiştir. Yaşadıkları bölgenin iklimsel olayları yaşamlarına etki eder. Yeme, içme, gezme, barınma, eğlence anlayışları coğrafi bölge ile özdeşleşir. Yaşadıkları yerin özelliklerine göre insanların yaşamlarında da değişiklikler görülmesi kaçınılmazdır. Karadeniz bölgesi coğrafi olarak diğer bölgelerimizden daha farklı özelliklere sahiptir.

Karadeniz bölgesinde dağlar kıyıya paralel uzanır. Yağışlar mevsim genelinde yoğunlaşarak yıl genelinde yağış görülmektedir. Nemlilik ve bulutlanma fazla olduğundan yıllık ve günlük sıcaklık farkları en az seviyededir. Bölge dört mevsim yağmur aldığından dolayı ahşap evlere olan ilgi artmıştır. Karadeniz bölgesine giden ve yaşayan insanlar genelde ahşap evler görür.

İnsanlar bölge yağışlı olduğundan tuğla veya beton evlere ihtiyaç duymamışlardır. Yerine odundan ahşap evler yaparak yaz kış mevsimi serin ve sıcak geçirmişlerdir. Yapımı kolay ve maliyeti az olmasından dolayı da tercih edilen ev yapılarındandır. Kırsal kesimlerde özellikle ahşap evleri daha sık görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir