İzmir Aydın Demiryolu Kimler Tarafından Ne Zaman Yapılmıştır

Anadolu topraklarındaki ilk tren yolu önemini taşımaktadır. İzmir-Aydın arasında yapılan demiryoludur. Osmanlı Devleti tarafından 23 Eylül 1856 yılında İngilizlere hizmetine verilmesi için yapılmıştır. İzmir ve yakın yerlerden olan Aydın için önem taşımıştır. Ülkemizde inşa edilen ilk tren yolu olma önemini de taşımaktadır.

Sultan Abdülhamit döneminde yapılan yeniliklerden biridir. Osmanlı devletinin topraklarında uygulanmaktadır. Ülkenin gelişmesine katkı sağlayacak olan tren yolunun inşası yapılmıştır. Yeniliklerin gelmesiyle ülkenin gelişimine katkı sağlayacak Edirne-İstanbul arasında tren yolu yapmayı planlamıştır ama saray bahçesinden geçecek olmasından dolayı iptal edilmiştir. İzmir-Aydın tren yolu hayata geçirilmiştir.

İzmir ve Aydın illeri deniz kenarında olması ticareti de arttıracağı düşünülmüştür. İki şehir arasında ulaşımın kısıtlı olmasının da önüne geçilmiştir. Tren yolu iki şehri birbirlerine bağladığı gibi insanlar arasında yolculuk yapılması sağlanmıştır. Demiryolu projesi başarıya ulaşması sonucunda Anadolu toprakları önemini arttırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir