İyi Bir Tarihçide Bulunması Gereken Özellikler

İyi bir tarihçi dediğimiz zaman aklımıza tanınmış ünlü olan birisi yerine yaptıkları gelmelidir. Nitelikli bir tarihçinin hangi özellikleri taşıyarak nasıl birisi olması gereğini vurgulayacağız. Tarihçi geçmişi günümüze taşıyabilen, araştıran ve soruların cevabını bulabilen bilge insandır. Araştırmaları doğrultusunda tarihin yönünü değiştirmesi mümkün olmaktadır.

Yer ve zaman; Tarihte ayrıntılar oldukça önemlidir. Bir konu ele alınacaksa ayrıntılar bu konuda yol gösterici olacaktır.

Yanlı olmamalı; Tarihte bir sonuca varılması için asla yanlı davranış gösterilmemelidir. Hoş durumlardan olmadığı kabul görmeli. Tarihçiler objektif olarak düşüncelerini göstermeleri gerekmektedir. Bulabildikleri kanıtlar doğrultusunda tarih yazılabilir.

Günümüz şartları ile kıyaslama yapılmamalı; Günümüzdeki yaşam şartları ele alınarak geçmişe yönelik olaylar ele alınmaması gerekir.

Belgelerle ispatlamak; Tarihin yazılması ve olayların gün yüzüne çıkması için belgelere dayandırılmalıdır.

Tarihçilik tarafsız ve objektif bakış açısı ile olaylara farklı yönlerden bakarak cevaba ulaşmalarıdır. Tarih geçmişte yaşananların gün yüzüne çıkarılmasını sağlamaktadır. Ülkemizde tarih alanında önemli çalışmalar yapmış ve örnek olan kişiler; Halil İnancık, Kadir Mısıroğlu, İlber Ortaylı, Ali Çimen, Murat Bardakçı, Erhan Afyoncu, Mustafa Armağan, Namık Kemal Zeybek, Yusuf Halaçoğlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir