İstiklal Marşımızın İlk İki Kıtasının Anlamı

Ülkemizin milli marşı olan İstiklal Marşı ülkemizin ordusuna yazılmış önemli bir içerik bulundurmaktadır. Her bir kıtasında bam teline dokunan dizeleri bulunan İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası bestelenmiş ve her milli törende, okullarda ve birçok özel ortamda okunarak şehitlerimizin anılmasını sağlamaktadır.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında büyük etkisi olan İstiklal Marşı bir bağımsızlık marşı olup, her okunduğunda milli bilincimizi geliştirmektedir.

İstiklal Marşımızın İlk Kıtasının Anlamı
İstiklal Marşının ilk kıtasında, milletimize seslenilmektedir. Dalgalanan bayrağımızın kesinlikle gönderden inmeyeceği, bu durumdan korkulmaması gerektiği anlatılırken aynı zamanda son bir ocak dahi kalana kadar bayrağımız, milletimiz ve ülkemizin korunacağına and içilmektedir. Milletimize ait olan o bayrak her ne olursa olsun dalgalanmaya devam edeceği vurgulanan bu kıtada, her ne olursa olsun düşmanların bayrağımıza dokunamayacağına vurgu yapılmaktadır.

İstiklal Marşımızın İkinci Kıtasının Anlamı
İstiklal Marşının ikinci kıtasında ise bayrağımızdaki hilale seslenilmekte ve bayrağın ne kadar önemli olduğu bir kez daha vurgulanmaktadır. Bayrağımızdaki hilale kahraman milletimize gülmesi gerektiği söylenirken, bu ülkenin kanının son damlasına kadar bayrağını koruyacağı anlatılmaktadır. Bayrağımızı ne olursa olsun dalgalandırmaya devam edeceğimiz ve Allah’a inanan milletimizin zafere mutlaka kavuşacağına olan inancı da bu kıtada belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir