Ülkemizde Antropojen Bozkırlar Neden Yaygın Olarak Görülür

Ülkemiz doğası ve doğal şartlarından dolayı yazları oldukça sıcak olmaktadır. Bu yüzdende yağış oranı yazları oldukça düşüktür. Yağışların az olmasının sebebi de ülkemizde Antropojen Bozkırlar oldukça fazla görülmektedir.

Doğu Bölgesi Bozkır Yaygınlığı
Ülkemizde bozkırın en yaygın görüldüğü bölge doğu bölgesidir. Yazın çok fazla sıcak olsa da kışın oldukça fazla yağış alan bir bölge olduğundan bozkır için elverişlidir. Ormanlık alanların yangın sonucu tahrip edilmesi ve zarar görmesi sonucunda Antropojen bozkır oldukça fazla görülür. Kışları sert ve kurak olmasına rağmen Antropojen bozkırların yaygınlığı bilinmektedir.

Ülkemizde Ormancılık Faaliyetleri
Ormancılık faaliyetleri oldukça fazla olan ülkemiz, bu alanda fazlasıyla ilerleme kaydetmiştir. Ormanların özellikle yaz mevsiminde yangınlar itibariyle yok olmasıyla birlikte yerini bozkırlar almaktadır. Ormanların olmadığı iklimlerde yağış oranı oldukça azdır. Bu yüzdende yok olan ormanların yerinde bozkırların oluşmasıyla yağış oranı artmaktadır. İklim çeşitliliği az olduğu için bitki örtüsü ve çeşitliliği de oldukça azdır. İklim çeşidinin az olmasıyla birlikte kuraklıkta artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.