İstiklal Marşı Neden Korkma İle Başlar

İstiklal Marşı kaleme alınırken o dönem milli mücadele içindeydi. Birlik ve beraberlik ruhunu Türk milletine en güzel şekilde aşılayarak zafer inancını kabul ettirmiştir. Büyük üstadımız olan Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır.

Yedi düven bir araya gelerek vatan topraklarını işgal etmek istemiştir. Anadolu’nun bağrından kopan yırtık ayakkabılı, elbisesi olmayan insanlar, cephanesi olmayan askerlerin verdiği kahramanca mücadeledir. Toplarla, ordularla üzerimize gelen yedi düvenin karşısında hiçbir cihan duramazken Anadolu’nun bağrından gelen Türk milleti durmuştur. Düşman askerlerini geri püskürterek amansızca mücadele vermiştir. Gerek bu uğra canını vermekten geri kalmayarak mücadele halinde olmuştur. Türk milleti için endişe, ümitsizlik ve umutsuzluğun yaşandığı bu zamanda Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı istiklal marşı “korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” diyerek cesaret kaynağı haline gelmiştir.

Milli mücadele döneminde bir Türkün cesaretini tekrar kazandıracak olan İstiklal Marşı kaleme alınmış ülkenin dört bir yanında okunmaya başlanmıştır. Yedi düven değil tüm cihan imparatorluğu gelse dahi yüreğinde bir gram korku olmadan çarpışabilecek Türk milletine dönüştürmüştür. Vatan ve bayrak sevgisi en üst düzeye çıkmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir