İstiklal Marşı Hakkında Kompozisyon

Türkiye Cumhuriyetinin istiklal marşı Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınmıştır. Yazıldığı dönem milli mücadele dönemine denk gelerek halkın ve askerlerin moralini yükselterek daha üstünlükle savaşılması istenmiştir. Bağımsızlığa giden yolda istiklal marşının dalgalanması yer almıştır.

İstiklal Marşı Türk ordusunun vatanı için canını hiçe sayan şehitlerine gönderilmiştir. Vatanı ve milleti için savaşan vatan topraklarını her karışına kanı dökülmüş askerlerimize gitmiştir. Türk milletinin inancı ve millet aşkını doruklara çıkartmak adına milli marşa gerek duyuldu. Ülkemizin milli marşı olmaması ile beraber zor günler beklediği görülmüştür. Fransız ordusunun milli marşı olması Türk milletinin de kendisine özgü marşı olmasının fayda sağlayacağını düşünmüştür. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen yarışmada ödül olarak 500 lira koyuldu. Yarışmaya katılanların sayısı 734 kişi ulaşmıştır. 6 kişi tarafından elemeler yapılarak sona Mehmet Akif Ersoy’un marşı kalmıştır. Marşı yazarken asla para talebinde bulunmayarak para için yazılmamalı vatan aşkı ile yazılması gerektiğini düşünmüştür.

Mehmet Akif Ersoy Türk milletinin tarihini, geçmişini ve yaşadıklarını kaleme almıştır. 2 gün boyunca marşı yazmak için uğraşmıştır. Marş TBMM’de okunarak tüm meclis üyeleri tarafından ayakta alkışlanarak kabul edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir