İstanbul’un Coğrafi ve Nufüs Özellikleri Nelerdir

İstanbul’un 5,512 km2’lik alana sahiptir. Buna bağlı olarak İstanbul boğazı Karadeniz ve Marmara denizini birleştiren bir köprü görevi görmektedir. Asya Kıtası ve Avrupa kıtasını bir araya getiren ilimizdir.

Komşu illeri Kocaeli, Edirne illeri bulunurken ilçeleri ise Gebze, Kandıra, Gemlik, Orhangazi ilçelerinden oluşmaktadır.

Konum olarak kuzey batıda yer almaktadır. Ülke topraklarının %9,7’sini kapsamaktadır. Nüfus potansiyeli olarak geniş alana sahip olmaktadır. 2000 yılında yapılan sayım sonucunda en son nüfus istatistikleri 10.041.477 bulunur.

İstanbul ilinde bulunan ilçeler şöyle; Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Güngören, Esenler, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Fatih, Eminönü, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Sarıyer, Gaziosmanpaşa, Eyüp. Doğuda ise; Üsküdar, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Pendik, Tuzla, Ümraniye, Adalar, Maltepe, Sultanbeyli ve Büyükçekmece, Çatalca, Silivri ve Şile illeridir.

Yerleşim olarak düz ovalara sahip olduğu gibi bölgeye olan göçü arttırmıştır. İstanbul bölgesel olarak nüfusun yoğun olduğu illerden biridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir