Işık Kirliliğine Neden Olan Etkenler Nelerdir

Işık kirliliği gerek olmadığı halde çevremizi aydınlatan ışıkların yoğunluğuna denir. Sokakların aydınlatılması ile birlikte tekrar aydınlatılarak yüksek miktarda ışığın çevreye yayılmasına denir. Işık kirliliğinden korunmak için en az seviyeye indirilmesi için elimizden gelenleri yapmamız gerekmektedir. Işık kirliliği doğada bulunan tüm canlılara zarar vermektedir.

Gök Parlaması: Gökyüzünde meydana gelen parlama sonucunda çevresel olarak ışık yayılır. Elektriksel aydınlatma olarak bildiğimiz gibi çevremiz ışığın etkisinde olacaktır.

Doğal Kaynaklar: Ay ışınları geceleri yeryüzün aydınlatarak gündüz olmuş gibi görülüyor. Atmosfere giren meteor parçalarının yanması sonucunda çevrenin aydınlanması.

Işık kirliliği bir çok canlının hayatını olumsuz şekilde etkiliyor. Geceleri kuşlar yönlerini bulmak için yıldızları takip ederler. Işık kirliliğinden dolayı kuşlar yönlerini şaşırarak ölümlerine sebep olabiliyor.

Deniz kaplumbağaları içinde ayı şekildedir. Kara ve denizi bulmak için ışık kaynaklarını takip ediyorlar. Deniz kenarlarında oluşan ışık kirliliğinden dolayı yönlerini şaşırarak hayatını kaybediyorlar.

Aydınlatmalardan doğru şekilde faydalanılması gerekmektedir. Aşırı ışık kaynağına gerek duyulmamalı. İstanbul’un taksim meydanına gidiliği zaman ışık kirliliğinin en yüksek seviyelerde olduğunu görebilirsiniz. İnsan sağlığına dahi zarar vererek gözlerde görme kayıplarının oluşmasına neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir