Işık Kirliliği Göçmen Kuşları Nasıl Etkiler

Doğadaki canlılar yaşamlarını sürdürmek ve nesillerinin devamı için çabalamaktadır. Yaşamları boyunca öğrendikleri bilgi ve tecrübeler içgüdüsel olarak hayatta tutar. Doğada binlerce yıldır yaşayan canlılar farklılıklardan etkilenebilir. Güneşi ve ay ışığını tanıyan göçmen kuşlar yapay olarak insanlar tarafından oluşturulan aydınlatmalardan etkilenir. Doğadaki yaşama olumsuz şekilde zarar veren durumlardan biridir.

Işık, atmosferde çok hızlı bir şekilde yayılarak etkisini arttırmaktadır. Uçan kuşlar devasa aydınlatmaların etkisinde kalarak ışın yoğunluğundan etkilenir. Göçmen kuşlar rotalarını belirlerken bu ışıklar şaşırmalarına yanlış yöne gitmelerine neden olur. Güneş ve ay ışığından yararlanarak göçmen kuşlar yıl boyunca göç etmelerini mümkün hale getirir. Yollarını karıştırmalarına sebep olacak yapay aydınlatmalar bilmedikleri iklim şartları ve bölgelere gitmelerine sebep olur. Yanlış göç ettikleri bölgede uyum sağlayamadıkları gibi yaşamlarını kaybederek nesillerinin tükenmesine sebep olabilir.

Göçmen kuşların soylarının tükenmemesi için ışık kirliliğine dair önlemler alınmalıdır. Bilinçli olunarak kuşların hayatları kurtulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.